Skąd biorą się szumy uszne?

Szumy uszne nie są chorobą, choć z całą pewnością do stanu chorobowego po pewnym czasie mogą doprowadzić. Uporczywe szumy uszne z czasem wywołują bardzo duże napięcie psychiczne prowadzące do nerwicy i depresji. Co jest przyczyną powstawania szumów usznych? Jakie czynniki mogą wywołać tak przykrą dla wszystkich dolegliwość?

Czym w rzeczywistości są szumy uszne?

Szumy uszne często określa się mianem zjawiska akustycznego, które polega na tym, że cierpiące na tę dolegliwość osoby słyszą nieustannie lub co jakiś czas różnego rodzaju dźwięki zbliżone do szumów. Dźwięki te pojawiają się praktycznie znikąd i przybierają formę dzwonienia, gwizdów, elektrostatycznych trzasków czy właśnie szumów przypominających szum wiatru, fal morskich lub fal radiowych. Dźwięki te mogą być jednostajne bądź zmienne, monotonne lub też urozmaicone. Bez względu na to, w jaki sposób są odbierane, potrafią w bardzo poważny sposób utrudnić – czasem nawet uniemożliwić – normalne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na szumy uszne po jakimś czasie zaczynają narzekać na niemożność relaksu i wypoczynku. W nocy mają problemy ze snem, w dzień z koncentracją i skupieniem się na czymś więcej niż proste czynności manualne. Nieleczone szumy uszne mogą prowadzić do poważnego napięcia nerwowego przeradzającego się w nerwicę, depresję lub w obie te choroby jednocześnie.

Co jest najczęstszą przyczyną szumów usznych?

Trudno jest podać pełną, zamkniętą listę przyczyn powstawania szumów usznych, ponieważ mogą być one bardzo różne i czasem trudno jest wskazać, co w konkretnym przypadku wywołało tę dolegliwość. Bez wątpienia jednak za najpowszechniejszą przyczynę szumów usznych uważa się hałas. Może być to częste, długotrwałe przebywanie w miejscu, gdzie hałas panuje (np. w zakładach przemysłowych, koncertach, szkołach) lub jedynie jednorazowe narażenie słuchu na dźwięk o bardzo dużej intensywności (np. eksplozja, syrena alarmowa). W omawianych przypadkach może łatwo dojść do postępującego lub gwałtownego uszkodzenia nerwów słuchowych, co przejawia się właśnie w postaci szumów usznych. Czy można im jakoś zapobiec?

Szumy uszne

Szumy uszne

Ludzki słuch jest zmysłem czułym i bardzo delikatnym, jednak współcześnie bardzo często narażanym na uszkodzenia. Podstawą unikania uszkodzeń jest troska o nasz słuch. Troska ta powinna polegać przede wszystkim na unikaniu szkodliwych czynników środowiskowych (źródeł hałasu). Powinniśmy ściszyć muzykę w słuchawkach, unikać bardzo głośnych miejsc, a jeśli nie jest to możliwe – zabezpieczać słuch w odpowiedni sposób (zatyczki do uszu, słuchawki ochronne).

Dlaczego warto się uspokoić?

Ważną, choć często lekceważoną przyczyną powstawania szumów usznych jest długotrwały stres. Życie w nieustannym stresie odbija się na naszym zdrowiu bardzo poważnie, mało kto jednak jest w stanie skojarzyć je z szumami usznymi. Okazuje się tymczasem, że popularne „dzwonienie w uszach” pojawiające się często wieczorami ma podłoże nerwowe. Tego rodzaju szumom usznym nie towarzyszy ból, jednak uniemożliwiają one normalny wypoczynek i po jakimś czasie zaczynają rozkręcać spiralę zaburzeń nerwowych, które ostatecznie mogą doprowadzić do poważnej choroby. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim pamiętać o codziennym relaksie i przynajmniej chwili odpoczynku w spokojnym, cichym miejscu.

Trzy różne terapie szumów usznych

Osobom cierpiącym na szumy uszne zaleca się stosowanie specjalistycznych terapii „wbudowanych” w nowoczesne aparaty słuchowe. Każdy, kto nosi tego typu aparat, doznaje wyraźnego uczucia ulgi i poprawy komfortu życia dzięki emitowanym przez te urządzenia dźwiękom terapeutycznym. Dźwięki te skutecznie „przykrywają” pojawiające się szumy uszne, bez względu na to, w jakiej formie szumy te występują.

Aparaty słuchowe marki Signia – wiodącego producenta nowoczesnych aparatów słuchowych – oferują trzy możliwe terapie dla osób cierpiących na szumy uszne:

  • terapię za pomocą szumów statycznych,
  • terapię z wykorzystaniem dźwięków fal oceanu,
  • tzw. terapię wycięcia wzmocnienia.

Na szczególną uwagę zasługuje nowatorska i pierwsza na świecie terapia wycięcia wzmocnienia, która jest wyjątkowo efektywna w przypadku szumów usznych o charakterze tonalnym, czyli takich, które pojawiają się najczęściej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.